-A A +A

Żelazka i telewizor w nagrodę za badania w Krasocinie

21 mieszkanek gminy Krasocin, które wykonały profilaktyczną mammografię lub cytologię we wspólnej akcji Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i wójta gminy Krasocin, otrzymało w nagrodę cenny sprzęt AGD.

Uroczystość wręczenia nagród: 20 żelazek z nawilżaczem i 42 – calowego telewizora rozlosowanych wśród mieszkanek gminy, które poddały się badaniom profilaktycznym, odbyła się 23 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krasocinie. Już po raz drugi władze tej gminy aktywnie i pomysłowo przekonują mieszkanki do wykonywania badań profilaktycznych – mammografii i cytologii. – Bo warto zrobić coś dla zdrowia mieszkańców gminy i dla swojej satysfakcji – mówi Ireneusz Gliściński, wójt Krasocina. Dwa lata temu postanowił zaktywizować mieszkanki swojej gminy, aby regularnie poddawały się badaniom w kierunku profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Jak wyjaśnia, impulsem było spotkanie z profesorem Stanisławem Góździem – dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i informacja o bardzo niskiej zgłaszalności na te badania. - Przecież jako samorządowcy mamy spore możliwości podejmowania działań angażujących społeczność lokalną. Wystarczy mieć dobry pomysł i trochę zmysłu organizacyjnego - uważa. Postawił na dobrą akcję informacyjną i atrakcyjne nagrody. Informacje z zaproszeniem na badania były rozpowszechniane w gazecie gminnej, poprzez parafię, pracowników gminnego zakładu opieki zdrowotnej, lokalne media i portale społecznościowe. Znalazł wśród lokalnych przedsiębiorców sponsora nagród.

Podczas ubiegłorocznej edycji badań profilaktycznych pod auspicjami wójta gminy Krasocin i ŚCO przebadało się 58 mieszkanek tej gminy. Nagrodami zachęcającymi do wykonywania mammografii i cytologii były elektryczne maszynki do mięsa.

W tegorocznej akcji przebadało się  75 pań. Łącznie w cytomammobusie ŚCO, który w sierpniu przez dwa dni stacjonował w Krasocinie, wykonano 84 badania. – Taki wzrost liczby kobiet korzystających z profilaktyki nowotworów bardzo nas cieszy. Mamy nadzieję, że panie, które uczestniczyły w badaniach przekonają swoje koleżanki, sąsiadki, siostry, że ta profilaktyka służy ich zdrowiu. Cieszymy się, że mamy takich partnerów w popularyzowaniu badań profilaktycznych – mówi Dorota Węglińska, koordynator Mobilnej Pracowni Badań Diagnostycznych – cytomammobusa ŚCO.

- Nigdy niczego nie wygrałam. Cieszę się tym bardziej, że wyniki badania mam dobre – powiedziała pani Grażyna, która zrobiła pierwszą w życiu mammografię i wygrała telewizor.

Wójt Ireneusz Gliściński zapowiada, że przyszłoroczna edycja akcji będzie jeszcze atrakcyjniejsza. – Liczymy, że uda się zachęcić do badań nawet 200-300 pań – mówi.

- Nie wystarczy raz wykonać mammografię czy cytologię. Trzeba badać się regularnie – przypomina doktor Andrzej Jankowski, kierownik Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krasocinie.

Dla pacjenta
Polski
Udostępnij