Rehabilitacja pacjentów onkologicznych z terenu województwa świętokrzyskiego [1]
„Rehabilitacja pacjentów onkologicznych z terenu województwa świętokrzyskiego”
Świętokrzyskie Centrum Onkologii Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kielcach w partnerstwie z Uzdrowiskiem Busko-Zdrój S.A. realizuje projekt pn.: „Rehabilitacja pacjentów onkologicznych z terenu województwa świętokrzyskiego” (nr projektu FESW.07.02-IZ.00-001/25) na mocy umowy podpisanej z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet 7. Zdrowi i aktywni zawodowo, Działanie 07.02 Programy rehabilitacyjne ułatwiające powrót na rynek pracy.
Cel projektu
Głównym celem projektu jest poprawa sprawności funkcjonalnej pacjentów onkologicznych aktywnych zawodowo (pracujących lub zarejestrowanych jako osoby bezrobotne) z województwa świętokrzyskiego, poprzez zastosowanie rehabilitacji leczniczej, umożliwiającej kontynuowanie lub podjęcie pracy w trakcie lub po zakończeniu leczenia onkologicznego u co najmniej 10% uczestników projektu w okresie jego realizacji.
Okres i miejsce realizacji projektu
Projekt rozpoczyna się od 1 lipca 2025 r. i potrwa do 30 czerwca 2028 r. Projekt będzie realizowany na terenie województwa świętokrzyskiego.
Uczestnicy projektu
Wsparcie jest zaplanowane dla minimum 2000 (898 kobiet, 1102 mężczyzn) aktywnych zawodowo mieszkańców województwa świętokrzyskiego.
Zadania w projekcie i świadczenia dla uczestników projektu
1. Działania informacyjno-edukacyjne
Działania informacyjno-edukacyjne skierowane są do minimum 2 000 (898 kobiet, 1102 mężczyzn) uczestników projektu i obejmują:
- Opracowanie materiałów informacyjno-edukacyjnych w formie poradnika.
- Edukację zdrowotną promującą aktywność fizyczną jako istotny element wspomagający proces zdrowienia.
- Konsultacje z pracownikiem socjalnym i konsultantem ds. prawa pracy w zakresie kontynuowania zatrudnienia.
2. Indywidualna rehabilitacja onkologiczna
Indywidualna rehabilitacja onkologiczna skierowana jest do minimum 2 000 (898 kobiet, 1102 mężczyzn) uczestników projektu i obejmuje:
- Fizjoterapię dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta (7 modułów postępowania: nowotwory ginekologiczne, nowotwory układu moczowego, nowotwory piersi, rak płuc, nowotwory głowy i szyi, rak jelita grubego, nowotwory hematologiczne i inne),
- Konsultacje dietetyczne wraz z opracowaniem indywidualnego planu żywienia,
- Konsultacje psychologiczne,
- Edukację zdrowotną dopasowaną do etapu leczenia, rodzaju nowotworu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta,
- Zakup sprzętu i materiałów do realizacji świadczeń.
3. Zajęcia grupowe
Zajęcia grupowe są skierowane do minimum 2000 (898 kobiet, 1102 mężczyzn) uczestników projektu i obejmują:
- Ćwiczenia ogólnousprawniające, Nordic walking, zajęcia na basenie,
- Warsztaty terapii zajęciowej.
4. Turnusy rehabilitacyjne
Projekt przewiduje organizację 10-dniowych turnusów rehabilitacyjnych dla 600 (264 kobiet i 336 mężczyzn) uczestników projektu w Uzdrowisku Busko-Zdrój na podstawie kwalifikacji lekarza rehabilitacji po zakończeniu indywidualnej ścieżki wsparcia pacjenta w projekcie.
W ramach pobytu rehabilitacyjnego zapewniona zostanie kompleksowa rehabilitacja fizyczna i psychologiczna, zajęcia integracyjne i rekreacyjne.
Warunkiem skorzystania z programu jest posiadanie aktualnego zaświadczenia od pracodawcy o zatrudnieniu lub zaświadczenie z Urzędu Pracy potwierdzające status osoby bezrobotnej, a także potwierdzenie miejsca zamieszkania na terenie województwa świętokrzyskiego.
Wartość projektu: 21 342 037,20 zł
Kwota dofinansowania z UE: 19 021 735,20 zł
Wkład własny: 2 320 302,00 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie