-A A +A

Rodzinne spotkanie edukacyjne "Fakty i mity o raku gruczołu krokowego"

Spotkanie rodzinne

FAKTY I MITY O RAKU GRUCZOŁU KROKOWEGO

 

W dniu 9 marca 2019 r., w Auli Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach,  odbyło się arcyciekawe rodzinne spotkanie edukacyjne na temat:

 „FAKTY I MITY O RAKU GRUCZOŁU KROKOWEGO"

Na wstępie spotkania na chwilę przywołano wspomnienia  z 19 czerwca 2018 r. kiedy to Oddział Świętokrzyski Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator" im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego w Kielcach obchodził XV lecie działalności.

Był to czas podsumowania osiągnięć Stowarzyszenia, czas podziękowań dla najaktywniejszych Gladiatorów, dla osób współpracujących i wspierających Stowarzyszenie. Wówczas w tym dniu zabrakło jednego znamienitego , zaproszonego gościa, który z przyczyn zawodowych nie mógł być wtedy z nami, a który Uchwałą Zarządu  Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Mężczyzn   z Chorobami Prostaty "Gladiator"  został uhonorowany LAUREM GLADIATORA.

Pan Prof. Piotr Chłosta – Kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) od 2015 r., konsultant naukowy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, wychowawca i guru wielu wybitnych urologów w naszym Kraju. Od wielu lat współpracujący i wspierający Stowarzyszenie GLADIATOR.

Statuetka  LAUR GLADIATORA zbudowana jest z 3 elementów.

Pierwszy- to LAUR – symbol zwycięstwa i podziękowania za  dokonania, za aktywność społeczną i wygrane bitwy o ludzkie życie.

Drugi- to podstawa , jest wykonana z marmuru chęcińskiego , który jest jednym ze znanych i trwałych symboli Świętokrzyskiego Regionu.

I wreszcie trzeci element , to ciężar- który symbolizuje, jak ciężkim zawodem jest zawód lekarza, któremu lekko i przyjemnie jest, gdy wygrywa walkę o życie pacjenta , a niewyobrażalnie ciężko i trudno , gdy tą walkę przegrywa. Część tego ciężaru w zakresie edukacji i namawiania do badań profilaktycznych przejęło Stowarzyszenie Gladiator.

Pan Profesor Piotr Chłosta z nieukrywanym wzruszeniem  dziękując za wyróżnienie powiedział jak wiele łączy Go z naszym regionem, ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, ze świętokrzyskimi Gladiatorami, jak lubi tu wracać w to miejsce, gdzie zostawił  i ciągle zostawia dużo serca.

Po tym wspaniałym uroczystym akcencie rozpoczęła się cześć  merytoryczna spotkania.

 Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęstszych nowotworów diagnozowanych u mężczyzn. Rocznie w Polsce zapada na niego nawet 15 tysięcy osób.

Rak gruczołu krokowego!!!!! Czy, to brzmi jak wyrok???

Nie musi nim być, jeżeli będziemy postępować w swoim życiu zgodnie z dwoma podstawowymi zasadami dotyczącymi własnego zdrowia. Mianowicie profilaktyką i rozsądkiem. 

Znaczna część nowotworów wykryta we wczesnym stadium jest możliwa do wyleczenia w 100 procenta. Dlatego tak dużo mówimy o profilaktyce.

Między innymi o objawach raka prostaty, o obalaniu negatywnych  mitów dotyczących badania per rectum, o konieczności badań profilaktycznych u mężczyzn po 40 roku życia rozmawiano podczas spotkania.

Mówiono o zagadnieniach:

  • jak wykryć raka gruczołu krokowego, aby była możliwość skutecznego wyleczenia.
  • czy każdego chorego z rakiem gruczołu krokowego powinniśmy leczyć agresywnie.
  • jak postępować, gdy choroba wymyka się spod kontroli.

 Mówiono o nowoczesnych metodach  leczenia przerzutowego raka gruczołu krokowego,

o zabiegach przez tzw. dziurkę od klucza – zabiegi minimalnie inwazyjne.

Do wspólnej debaty na temat „ Fakty i mity o raku gruczołu krokowego” prowadzonej w luźnej konwencji, przychodzi pacjent do urologa, zaprosili wybitni specjaliści, lekarze urolodzy, wychowawcy licznego grona adeptów medycyny w osobach: Prof. Andrzeja Borówki, Prof. Piotra Chłosty, D-ra nauk medycznych Romana Sosnowskiego.

W przybliżeniu tematyki spotkania słuchaczom uczestniczyli również wybitni specjaliści  Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach w osobach  Prof. Stanisława Góździa - Dyrektora ŚCO  oraz  dr Pawła Orłowskiego i dr Marcina Kosowskiego.

W trakcie niekonwencjonalnego i ciekawego  podsumowania, i równie ciekawej dyskusji, której animatorem był nieoceniony i przesympatyczny  Pan Prof. Andrzej Borówka oraz Profesorowie  Stanisław Góźdź i  Piotr Chłosta + asystenci, ponad  250 osobowe audytorium uczestników spotkania ostatecznie zgodziło się  z faktami dotyczącymi raka gruczołu krokowego  oraz przyjęło fakty dotyczące obalenia mitów o raku gruczołu krokowego.

Główne przesłanie towarzyszące temu niesamowitemu spotkaniu i płynący z niego  przekaz, to konieczność systematycznych badań profilaktycznych dokonywanych przez mężczyzn po 40 roku życia, jako podstawowy krok w walce z rakiem gruczołu krokowego.

Organizatorami spotkania byli: Zarząd Główny Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator i Świętokrzyski Oddział  Stowarzyszenia Gladiator oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach.

Dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania za liczne przybycie ( Aula ŚCO zdołała pomieścić ponad 250 osób dzięki dostawionym krzesłom) i aktywne  uczestnictwo. Do podziękowań dla wszystkich uczestników spotkania  przyłącza się Pan Tadeusz Włodarczyk – Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Gladiator.

Jeżeli nie na wszystkie pytania i wątpliwości zdążyliśmy odpowiedzieć w dniu 09.03.br. to zapraszam na spotkania Świętokrzyskiego  Oddziału  Stowarzyszenia Gladiator organizowane średnio raz w miesiącu  w Kielcach i na terenie województwa świętokrzyskiego.

 Informacje o tematyce, o terminach spotkań i miejscach umieszczane są z wyprzedzeniem na stronie internetowej Świętokrzyskiego  Oddziału  Stowarzyszenia Gladiator ( https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/stowarzyszenie-gladiator  i w zakładce organizacje, klubu, stowarzyszenia). Wszystkie spotkania są otwarte, dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału i korzystania z informacji przekazywanych   w trakcie spotkań przez specjalistów oraz korzystania z materiałów edukacyjnych i informacyjnych rozprowadzanych wśród uczestników.

 

Tekst opracował: Janusz Marszycki   

Autor zdjęć:  Roman Redlicha

Dla pacjenta
Polski
Udostępnij