-A A +A

Urolodzy z ŚCO wykonali z pomocą robota da Vinci 100 prostatektomii

 Ponad 100 radykalnych prostatektomii z wykorzystaniem robota da Vinci wykonali specjaliści z Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W asyście robota operują już torakochirurdzy i ginekolodzy w ŚCO. Do robotycznych operacji przygotowują się chirurdzy i otolaryngolodzy.
Podczas briefingu dla mediów (18 marca 2024 r. ) prof. dr hab. n. med. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii powiedział, że od 5 października 2023 r. już stu pacjentów z rakiem prostaty było leczonych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii z wykorzystaniem robota da Vinci. - Dziś jest szczególny dzień, ponieważ uzyskujemy pełne uprawnienia do samodzielnego wykonywania tych zabiegów. Nasi pacjenci leczeni są najnowocześniejszą metodą, lepiej się czują i szybciej wychodzą do domu – powiedział profesor Stanisław Góźdź. Dodał, że w ślad za urologami, torakochirurgami i ginekologami, do wdrożenia robotycznych operacji przygotowują się chirurdzy i otolaryngolodzy w ŚCO.
Bezpieczeństwo, kompleksowość, precyzja
Dr n.med. Jolanta Smok-Kalwat, zastępca dyrektora ds. klinicznych dodała, że nowoczesne metody operacyjne wpisują się w misję Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, którą jest zapewnienie pacjentom onkologicznym kompleksowej opieki i maksymalnego bezpieczeństwa.- Wprowadzenie nowej metody operacji przy użyciu robota da Vinci to jest właśnie zwiększenie bezpieczeństwa naszych pacjentów. Pacjent przechodzi taki zabieg łagodniej i szybciej wraca do normalnego życia. O to nam właśnie chodzi, by pacjenci wracali do zdrowia i dalej funkcjonowali tak, jak przed chorobą – powiedziała.
Do chirurgii robotycznej kwalifikowani są pacjenci z miejscowo zaawansowanym nowotworem złośliwym gruczołu krokowego, którzy dotychczas byli operowani technikami laparoskopowymi, równie skutecznymi jak robotyczne. Operacja w asyście robota trwa nieco dłużej laparoskopowa, ponieważ chirurgia robotyczna wymaga dłuższego czasu preparowania tkanek. Natomiast korzyści dla pacjenta są ogromne. – Technika robotyczna pozwala na znacznie precyzyjniejsze wykonywanie ruchów i dokładniejsze preparowanie tkanek. Dzięki temu uzyskujemy lepszy efekt funkcjonalny u pacjentów. Pacjenci szybciej opuszczają szpital, szybciej wracają co pełnego trzymania moczu i do sprawności seksualnej – ocenia dr n.med. Jarosław Jaskulski, kierownik Kliniki Urologii ŚCO, lider zespołu robotycznego. 
W ŚCO pacjenci po radykalnej prostatektomii objęci są również specjalistyczną rehabilitacją urologiczną, pozwalającą na szybsze odzyskanie sprawności seksualnej oraz funkcji trzymania moczu. Tak kompleksowa opieka jest unikalnym rozwiązaniem w skali kraju. 
Robotowi ręka nie zadrży, lekarz mniej się męczy
Dr n.med. Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika Kliniki Urologii ŚCO i zarazem szef drugiego zespołu robotycznego nadmienia, że robot da Vinci jest systemem bardzo zaawansowanym technologicznie, natomiast nie jest urządzeniem autonomicznym. - Ono samo nie operuje, nie wykonuje żadnego ruchu, ani też samo nie myśli. Jest całkowicie zależne od nas, operatorów. Natomiast jego przewaga nad tradycyjnymi metodami polega na tym, że pozwala nam dotrzeć do miejsc u człowieka, takich jak na przykład gruczoł krokowy, które są trudno dostępne dla standardowych metod operacyjnych. 
Jak podkreśla urolog, robot zapewnia większą precyzję ruchów, znosi całkowicie efekt drżenia ręki. Dodatkową korzyścią dla lekarza jest ergonomiczna pozycja przy zabiegu: operator nie stoi bezpośrednio nad pacjentem, ale siedzi przy konsoli operacyjnej. – Dzięki temu możemy dłużej operować niż przy standardowych operacjach. Jeśli pomnożymy ilość operacji rocznie przez ilość lat pracy, będzie to z korzyścią dla nas – uważa dr Obarzanowski. 
Jak szacują specjaliści z Kliniki Urologii ŚCO, w ciągu roku w tym ośrodku będzie można wykonać około 300 robotycznych prostatektomii. 
Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jednym z niewielu ośrodków w Polsce, w którym od samego początku przygotowywane były jednocześnie dwa zespoły operacyjne do pracy z robotem chirurgicznym. W skład każdego zespołu wchodzi dwóch lekarzy urologów (lekarz operator i lekarz asystent), pielęgniarki i anestezjolog. W certyfikowanych zespołach urologów w ŚCO są: dr n. med. Jarosław Jaskulski, dr n.med. Mateusz Obarzanowski – operatorzy oraz dr Zachar Karakoz i dr Marcin Kosowski – asystenci. W trakcie szkolenia robotycznego są kolejni urolodzy.
Rak prostaty jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn na świecie. W województwie świętokrzyskim rak gruczołu krokowego jest pierwszym pod względem częstości występowania wśród mężczyzn. Rocznie w Świętokrzyskim odnotowuje się około 700 zachorowań i 200 zgonów z powodu nowotworu złośliwego prostaty. Najwięcej zachorowań zaobserwowano u mężczyzn powyżej 60 roku życia. 
Robot da Vinci IV generacji został zakupiony przez ŚCO w 2023 r. w ramach projektu „Doposażenie Bloku Operacyjnego w nowoczesny system robotowy wraz z wyposażeniem celem stworzenia Centrum Chirurgii Robotowej Ziemi Kieleckiej oraz podniesienia jakości i poprawy dostępu do najnowocześniejszych procedur chirurgicznych realizowanych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach” , na mocy umowy podpisanej z Ministerstwem Zdrowia. Wartość projektu: 16 031 087,04 PLN. Wkład Funduszy Europejskich: 16 031 087,04 PLN. Pierwsze operacje robotyczne (radykalne prostatektomie) wykonali urolodzy (5 i 6 października 2023 r.). 22 lutego 2024 r. torakochirurdzy z ŚCO, jako trzeci ośrodek w Polsce, wdrożyli robotyczne lobektomie. Od 13 marca w asyście robota operują (raka trzonu macicy) ginekolodzy. Do pracy z da Vinci przygotowują się chirurdzy i otolaryngolodzy z ŚCO. 

Aktualności
Udostępnij