-A A +A

Dwujęzycznie z ŚCO

Świętokrzyskie Centrum Onkologii było partnerem konferencji „English As a Prerequisite for the Medical Profession”, adresowanej do uczniów szkół średnich województwa świętokrzyskiego. Specjaliści z ŚCO przekonywali młodzież, że praktyczna znajomość języka angielskiego przydaje się w medycynie.

W konferencji, zorganizowanej w ramach programu „Dwujęzyczne Świętokrzyskie”, która odbyła się 5 grudnia w Filharmonii Świętokrzyskiej, uczestniczyli uczniowie liceów ogólnokształcących z Kielc, Buska – Zdroju, Sandomierza, Końskich. Doktor Monika Merdalska z Kliniki Onkologii Klinicznej ŚCO wyjaśniła, że przyszłym lekarzom i innym pracownikom ochrony zdrowia potrzebna jest dobra znajomość języka angielskiego, ponieważ obecnie placówki medyczne współpracują z międzynarodowymi organizacjami naukowymi, jednostkami badawczymi i naukowymi na całym świecie. Większość fachowej literatury medycznej, publikacje naukowe prezentujące wyniki badań ukazuje się w języku angielskim. Dobra znajomość tego języka jest również wymagana na egzaminach specjalizacyjnych. Jest to również międzynarodowy język konferencji naukowych. Doktor  Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej przygotował dla licealistów „wycieczkę” po Świętokrzyskim Centrum Onkologii przybliżając po angielsku historię powstania szpitala i jego działalność oraz epidemiologię zachorowań na nowotwory.

Prelegentami spotkania byli również nauczyciele języka angielskiego: pochodzący z Australii Robert Cassettari i Sange Sood z Wielkiej Brytanii, którzy w dowcipny sposób opowiadali o terminologii medycznej, kontakcie pacjentów z poszczególnymi specjalistami i zdrowotnych aspektach kuchni z różnych stron świata. Do praktycznej nauki języka angielskiego namawiał także Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, który jest inicjatorem programu „Dwujęzyczne  Świętokrzyskie”.

Jak wyjaśnia Andrzej Łukasik, doradca marszałka województwa ds. międzynarodowych, celem programu „Dwujęzyczne Świętokrzyskie”  jest zachęcanie młodych ludzi do nauki języków obcych poprzez odbywające się w szkołach przez cały rok warsztaty z udziałem lektorów, dla których język angielski jest językiem ojczystym oraz międzynarodowe konferencje, podczas których młodzież przygotowuje swoje wystąpienia i bierze udział w dyskusjach panelowych.

Aktualności
Udostępnij