-A A +A

Minister zdrowia i szkolenie z Krajowej Sieci Onkologicznej w ŚCO

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbyło się (17 marca) spotkanie warsztatowo-szkoleniowe, służące wymianie informacji i dobrych praktyk w zakresie zmiany modelu opieki onkologicznej, wynikających z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej oraz zaprojektowanych rozwiązań dla KSO. Konferencję uświetnił swoją obecnością minister Waldemar Kraska – sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.  

Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Ministerstwo Zdrowia mogli podyskutować o roli koordynatora leczenia onkologicznego, monitorowaniu jakości opieki onkologicznej oraz pozostałych elementach nowego modelu opieki. Otrzymali również program szkoleniowy, przygotowany z myślą o placówkach medycznych zapewniających diagnostykę lub leczenie onkologiczne, z którego mogą dowiedzieć się, jakie zadania będą musiały realizować ośrodki, które w przyszłości przystąpią do Krajowej Sieci Onkologicznej. Swoimi doświadczeniami z realizacji pilotażu KSO w województwie świętokrzyskim dzielili się: prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Małgorzata Kiebzak - dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ , Milena Witczak - dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, lek. med. Małgorzata Majecka – onkolog kliniczny, kierownik oddziału onkologicznego dziennego w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele zakładów opieki zdrowotnej z województwa świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, łódzkiego, podkarpackiego, lubelskiego. Gościem spotkania był również Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Krajowa Sieć Onkologiczna, do której wkrótce będą mogły przystąpić placówki medyczne z całej Polski, zakłada m.in. standaryzację procesów medycznych i terapeutycznych, uruchomienie specjalnej infolinii onkologicznej, która pozwoli w krótkim czasie umówić się na pierwszą kon­sultację, skrócenie okresu oczekiwania na badania i rozpoczęcie leczenia. Jednym z filarów nowego modelu opieki będzie wprowadzenie funkcji koordynatora leczenia onkolo­gicznego, który poprowadzi pacjenta przez cały proces diagnostyki i leczenia.
Organizowany przez Ministerstwo Zdrowia cykl spotkań warsztatowo-konferencyjnych odbywa się w ramach projektu pt. Wsparcie procesu poprawy jakości w leczeniu onkologicznym oraz zmiana organizacji systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Aktualności
Udostępnij