-A A +A

Na przekór burzom i nowotworom

Ride 4 Women – grupa ginekologów onkologów przemierzających Europę na rowerach, aby okazać solidarność z kobietami walczącymi z chorobą nowotworową i promować badania profilaktyczne, dotarła 10 lipca do Kielc.

Na rogatkach Kielc przywitała ich grupa rowerzystów, w której znaleźli się lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, klubów i stowarzyszeń sportowych,  mieszkańcy miasta. Cały peleton, ścigając się z nadciągającą burzą, przejechał przez centrum Kielc do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, gdzie odbyła się konferencja prasowa. W tym dniu panie w wieku 25-59 lat mogły skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych w ŚCO, które było gospodarzem tego etapu R4W.

Dr Rene Laky z Kliniki Ginekologii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Graz (były prezydent ENYGO), pomysłodawca i lider grupy R4W wyjaśnił, że ideą tego przedsięwzięcia jest nakłonienie kobiet do korzystania z profilaktyki onkologicznej, ponieważ co roku na świecie umiera z powodu nowotworów kilkadziesiąt tysięcy kobiet. - Każda śmierć to ogromna tragedia. To bardzo młode osoby, w kwiecie wieku, które mają całe życie przed sobą. Raka można odpowiednio wcześnie wykryć, jeśli badamy się regularnie – podkreślił.

- W taki sposób chcemy też wesprzeć kobiety – powiedział dr Piotr Lepka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, który co roku bierze udział w rajdzie. -  My zmagamy się przez chwilę z kilometrami, one zmagają się na co dzień z chorobą. My mamy wybór, możemy wybrać sobie dystans, czasami odpocząć, a one nie. Chcemy w ten sposób uświadamiać ludzi i mówić, jak ważne są szczepionki i badania, bo wielu tragediom można zapobiec.

11 lipca ekipa Ride 4 Women wyruszyła z Kielc do Krakowa. – Przed nimi jeszcze 900 kilometrów, dziennie przejeżdżają około 150 km, więc powinni spokojnie dotrzeć do Wiednia na 15 lipca – powiedział dr Kamil Zalewski z Kliniki Ginekologii ŚCO, prezydent Europejskiej Sieci Młodych Ginekologów Onkologów (ENYGO) i współorganizator kieleckiego etapu R4W.

Ride 4 Women jest inicjatywą Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) i Europejskiej Sieci Młodych Ginekologów Onkologów (ENYGO). Od 2014 roku co roku w lipcu grupa 15-20 ginekologów onkologów z ośrodków onkologicznych w czasie swoich urlopów przemierza na rowerach Europę, aby wspierać kobiety walczące z chorobą nowotworową oraz promować zdrowy styl życia i badania profilaktyczne (cytologię). Każdego roku jadą inną trasą, aby dotrzeć ze swoim przesłaniem Faster than cancer (szybciej niż rak) do jak największej liczby ludzi. W miastach, w których się zatrzymują, organizują konferencje prasowe, pikniki profilaktyczne, akcje edukacyjne. Trasa tegorocznego R4W wiedzie z Tallina do Wiednia (1700 km). Motywem przewodnim tej edycji R4W jest profilaktyka raka szyjki macicy.

Patronami honorowymi kieleckiego etapu R4W byli: Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Wojciech Lubawski – Prezydent Miasta Kielce.

Media:

http://gazetalekarska.pl/?p=42269

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-72946

http://www.em.kielce.pl/miasto/przejechali-przez-kielce-by-wesprzec-kobiety-zmagajace-sie-z-choroba

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/kielce/a/onkolodzy-z-calej-europy-przejechali-na-rowerach-przez-kielce,13329086/

http://www.tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/kielce/item/27716-ride-4-women-rajd-ginekologow-onkologow-w-kielcach.html

http://kielce.tvp.pl/38027222/ride-for-women-promocja-badan-i-zdrowego-stylu-zycia

https://www.swietokrzyskie.pro/kielce-na-trasie-ride-4-women/

https://www.mp.pl/ginekologia/aktualnosci/190691,ride-4-women-na-przekor-nowotworom

Aktualności
Udostępnij