-A A +A

Profesor Piotr Chłosta zaprasza do łamania urologicznego tabu na Festiwalu KultUro

30 września i 1 października w Krakowie odbędzie się druga edycja Festiwalu KultUro, który promuje profilaktykę i przełamuje strach przed badaniami urologicznymi. Inicjatorem przedsięwzięcia jest profesor Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego i konsultant naukowy Klinki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Urologia, profilaktyka, muzyka i sztuka – tak w skrócie można opisać Festiwal KultUro, wydarzenie, którego założeniem jest łamanie tabu mówienia na temat chorób układu moczowego oraz zaproszenie środowiska do pogłębionej dyskusji o profilaktyce. W tym roku w ramach Międzynarodowego Tygodnia Urologii stolicę Małopolski odwiedzą czołowi specjaliści z całej Europy, którzy będą rozmawiać o najnowszych trendach w urologii i dzielić się swoją wiedzą z pacjentami. Pomysłodawcą wydarzenia jest profesor Piotr Chłosta – światowej sławy urolog, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, konsultant naukowy Kliniki Urologii ŚCO oraz członek zespołu EndoPower – ostro brzmiącej grupy rockowej, w której skład wchodzi trzech profesorów urologii i dwóch profesjonalnych muzyków. Profesor Chłosta przybliża tematykę profilaktyki prozdrowotnej wychodząc poza schemat konferencji naukowych, odwołując się do nowych środków ekspresji – muzyki i sztuki. Pierwsza edycja KultUro odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Zainteresowanie tak nietypową formą dyskusji o problemach chorób układu moczowego przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Profesor Chłosta zdecydował się kontynuować to przedsięwzięcie w poszerzonej formule.

Tegoroczna, druga edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 30 września - 1 października i zostanie poprzedzona kampanią profilaktyczną pod hasłem #prawdziwyprzyjaciel, której celem jest podkreślenie, że urologa nie należy się obawiać, przeciwnie – na jego pomoc można liczyć w sytuacjach zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

Wydarzenie podzielono na kilka bloków tematycznych. Pierwszy dzień Festiwalu (30 września) skierowany jest do środowiska medycznego. W ramach sekcji „Nauka i technologia” zaplanowano XIII Spotkanie Sekcji Adeptów Urologii, debaty ekspertów z udziałem m. in. prof. Louisa Denis i prof. Hendrika Van Poppela oraz czołówki polskich specjalistów. Ważnym punktem będzie również posiedzenie czterech towarzystw naukowych: Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Urologicznego – w celu wypracowania wspólnej strategii na rzecz pacjentów z problemem nietrzymania moczu.

W trosce o zdrowie pacjentów 1 października, zorganizowane zostaną całodniowe konsultacje medyczne w Klinice Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W ramach Dnia Otwartego Kliniki z bezpłatnych porad będzie mogło skorzystać nawet kilkaset osób. Równolegle w Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się Sesja Pacjencka, której celem jest wspieranie dialogu między lekarzami a pacjentami. Program wydarzenia obejmuje również obchody European Prostate Cancer Awareness Day, zorganizowane przez stowarzyszenie Europa Uomo, zrzeszające najlepszych specjalistów z 23 krajów Europy, zwieńczone otwarciem Europa Uomo Hub – jedynej zamiejscowej siedziby stowarzyszenia.

Dodatkowo planowana jest premiera aplikacji mobilnej przeznaczonej dla mężczyzn, zachęcającej do przeprowadzania badań profilaktycznych. To pierwsze, nowatorskie rozwiązanie zaproponowane pacjentom w Polsce.

Na zakończenie tej edycji Festiwalu odbędzie się koncert pt. „EndoPower i Przyjaciele” połączony z wystawą rysunków polskich satyryków oraz „Studium ciała” autorstwa dr. Tomasza Wiatra, urologa i rysownika. Na scenie Muzeum Inżynierii Miejskiej wystąpią: EndoPower, Janusz Grzywacz, Frei Warschu i Kurtyna Siemiradzkiego.

Szczegółowe informacje oraz aktualności na stronie www.festiwalkulturo.pl

 

Narysowali walkę z rakiem!

Czołowi polscy rysownicy i urologowie. Te dwie odległe specjalizacje połączy Festiwal Kulturo – wyjątkowe wydarzenie w świecie medycznym i kulturalnym, które odbędzie się w Krakowie w dniach 30 września i 1 października.

Z jednej strony Henryk Sawka i Jerzy Krzętowski, znani z ostrej kreski i satyrycznego spojrzenia na świat. Z drugiej – profesorowie Piotr Chłosta, Louis Denis czy Hendrik van Poppel, sławni na całą Europę specjaliści w dziedzinie medycyny, która u większości mężczyzn wciąż wywołuje paniczny strach. Urologia kojarzy się bowiem z nieprzyjemnym badaniem i nadal jest w Polsce tematem tabu. By zmienić ten zakrzywiony obraz, organizatorzy Festiwalu – najwięksi fachowcy w kraju, zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Urologicznym – postanowili odczarować urologię w kulturalny sposób. Do współpracy zaproszeni zostali najlepsi polscy rysownicy: Paweł Jaroński, Andrzej Lichota, Jarek Kozłowski, Jerzy Krzętowski, Henryk Sawka i Dariusz Wójcik. W ciekawy i zabawny sposób zinterpretowali tematykę schorzeń nękających mężczyzn (zwykle po 40-stce). W swoich różnorodnych pracach artyści zwrócili uwagę na niesłychaną wagę profilaktyki i badań, które często mogą zaoszczędzić zdrowie, a nawet uratować życie.

Prace satyryków będzie można podziwiać 1 października na wystawie towarzyszącej koncertowi finałowemu festiwalu „EndoPower i Przyjaciele”.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu na stronie www.festiwalkulturo.pl

 

Zespół EndoPower
Aktualności
Udostępnij