-A A +A

Program badań przesiewowych raka jelita grubego

W ramach programu wykonywane jest badanie przesiewowe, polegające na realizacji pełnej kolonoskopii. Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie. Program badań przesiewowych raka jelita grubego (profilaktyczna kolonoskopia) jest świadczeniem gwarantowanym, finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

  1. Kto może skorzystać z programu - kryteria kwalifikacji:

osoby w wieku:

  • 50–65 lat;
  • 40–49 lat, które posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.
  1. Kto nie może skorzystać z programu – kryteria wyłączenia:

osoby, u których:

  • występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego;
  • kolonoskopia została wykonana w okresie ostatnich 10 lat.
  1. Na czym polega badanie

Kolonoskopia jest badaniem precyzyjnym, trwającym około 15-40 minut. Polega na objerzeniu wnętrza jelita grubego przy użyciu giętkiego endoskopu, wprowadzonego przez odbyt. Obejmuje wykonanie pełnej kolonoskopii, w tym pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy, usunięcie polipów wielkości do 15 mm. Wszystkie pobrane wycinki i usunięte polipy są poddane badaniu histopatologicznemu.

Do kolonoskopii trzeba się odpowiednio przygotować. W ramach kwalifikacji do programu, pacjent otrzymuje preparat oczyszczający jelito oraz instrukcję jego zastosowania. Należy zastosować się do tych zaleceń. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, aby pacjent nie odczuwał dyskomfortu.

Badanie jest wykonywane w Dziale Diagnostyki i Terapii Gastroenterologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Szczegółowe informacje i zapisy: 41 36 74 370

Aktualności
Udostępnij