-A A +A

ŚCO dziękowało nauczycielom uczącym profilaktyki onkologicznej

W piątek (15 czerwca) w Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbyło się podsumowanie VII edycji projektu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. Zadaniem projektu jest uczenie młodzieży profilaktyki onkologicznej i umiejętności obserwacji swojego organizmu.

W tegorocznej edycji „Szkoły promującej zalecenia EKWR” uczestniczyło 110 placówek edukacyjnych z całego województwa świętokrzyskiego, w tym 85 szkół podstawowych i gimnazjów oraz 25 szkół ponadgimnazjalnych, 1000 nauczycieli i 13 tysięcy uczniów. – Nauczyciele, którzy przystąpili do projektu, otrzymali od nas materiały edukacyjne i prezentacje multimedialne, które mogli wykorzystywać na lekcjach wychowawczych lub przedmiotowych wzbogacając treści programowe profilaktyką onkologiczną. Odbyliśmy również 17 spotkań z rodzicami. Wszystko po to, aby jak najwięcej osób poznało zasady zdrowego stylu życia i korzystało z badań profilaktycznych oraz czujnie obserwowało swój organizm - informuje Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i koordynator projektu.

Oprócz tematów związanych z profilaktyką onkologiczną (między innymi profilaktyka raka szyjki macicy, raka piersi, czerniaka, raka jądra, umiejętność samoobserwacji swojego organizmu i samobadania), młodzież dowiedziała się więcej o szczepieniach ochronnych, walce ze stresem. W popularyzowaniu profilaktyki stosowano różne formy, np. gazetki szkolne, plakaty, festyny, happeningi, rajdy, filmy, wspólne posiłki na stołówkach szkolnych. Uczniowie przygotowywali również spotkania edukacyjne dla rodziców, na których sami byli prelegentami. – Właściwie na każdym przedmiocie można zastosować elementy edukacji onkologicznej. Chcielibyśmy, aby w kolejnej edycji projektu szkoły wyszły z profilaktyką na zewnątrz i zaktywizowały środowisko lokalne – powiedziała Marzanna Kostecka – Biskupska ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Nauczyciele uczestniczący w VII edycji „Szkoły promującej …” otrzymali certyfikaty oraz praktyczne porady na wakacje: Jadwiga Zapała przypomniała, żeby podczas letniego wypoczynku stosować kremy z filtrem i unikać ekspozycji na słońce w godzinach 10 – 15 (profilaktyka czerniaka), dr Leszek Smorąg – kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO zachęcał panie, aby w wakacje wzięły się za swoje zdrowie i skorzystały z bezpłatnych badań profilaktycznych (mammografii i cytologii). Tomasz Kościak z ŚCDN namawiał do odpoczynku w ruchu. Dorota Wawrzycka, dietetyk i diet coach przekonywała do wegewakacji przypominając, że dieta warzywno – owocowa zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, a także działa profilaktycznie w przypadku cukrzycy i chorób układu krążenia.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii od 2006 roku realizuje program profilaktyki onkologicznej w ramach Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów Złośliwych, a od 2013 r. edukuje nauczycieli w ramach projektu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. Partnerami tegorocznej edycji programu było Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kielcach. Patronat honorowy objęło Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Aktualności
Udostępnij