-A A +A

„To się nie zdarza” - fotografią w raka

O swojej walce z chorobą nowotworową, stracie i nadziei opowiadała 24.10. w Collegium Medicum UJK dr Agnieszka Szuścik, autorka poruszającej wystawy „To się nie zdarza” -  fotograficznego zapisu zmagań z rakiem szyjki macicy.  

- Nie chciałam tej wystawy. Nie chciałam pokazywać się nago. Nie chciałam mówić o tym, że mam raka. Leżąc w szpitalu po operacji zaczęłam robić sobie zdjęcia. Tylko dla siebie, żeby zrozumieć, co mi jest. Nagle aparat fotograficzny, ważący 1,5 kg, stał się dla mnie lżejszy niż kubek z wodą. Każdy ma swój wyuczony język, którym wyraża siebie. Ja jestem fotografikiem, być może mój mózg uciekł do wyuczonego języka, żeby się chronić. Może to pomogło mi przez to wszystko przejść – mówiła dr Agnieszka Szuścik, która w 2018 roku zachorowała na raka szyjki macicy, a po zakończeniu leczenia podróżuje po Polsce ze swoim projektem fotograficznym, żeby przypominać, że profilaktyczne badanie cytologiczne może uratować życie.

20 niezwykle sugestywnych fotografii układa się w opowieść o diagnozie, strachu, rozpaczy, buncie, samotności, bólu, utraconym siostrzaństwie i macierzyństwie, ale także o wsparciu, świętych codzienności, budowaniu siebie od nowa i rozpoczynaniu życia, pełnego pasji i determinacji do zmieniania świata na lepsze. – Wciąż dostaję wiadomości, że to, co robię, pomaga innym kobietom. I to dodaje mi siły – mówi Agnieszka Szuścik.

W spotkaniu z autorką uczestniczyli studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UJK oraz uczniowie IV L.O. w Kielcach. Na wypełnionej auli było cicho jak makiem zasiał. – Mocna rzecz – komentowali po spotkaniu młodzi ludzie, wielu fotografowało zdjęcia stanowiące wystawę.

Wystawę „To się nie zdarza” Agi Szuścik można oglądać do21 listopada w Collegium Medicum UJK (wejście od ul. Radiowej). Organizatorem wystawy i spotkania było Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Partnerzy wydarzenia: Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu UJK, IFMSA – Poland Oddział Kielce.

dr Agnieszka Szuścik

Artystka wizualna, doktor sztuk filmowych, absolwentka Fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej i Komunikacji społecznej na Filologii Polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Wykładowczyni ASP w Krakowie i AF w Krakowie. Prelegentka TEDx. Członkini Rady Programowej Miesiąca Fotografii w Krakowie. Prowadząca audycje "Sztuka słuchania" o sztuce współczesnej i porankową o tematyce społecznej i prozdrowotnej w OFF Radio Kraków. Zdobywczyni wyróżnienia na International Photographic Awards 2018. Jej specjalnością jest tematyka z zakresu introspekcji artystycznej. Tworzy społeczne projekty artystyczne i kampanie wokół nich, samodzielnie realizuje filmy dokumentalne i teledyski muzyczne. Powołała do życia krakowski muzyczny festiwal charytatywny DJland.

Aktualności
Udostępnij