-A A +A

Starachowicki Dzień Onkologii z sercem

Dzięki współpracy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii ze Szpitalem w Starachowicach działa pierwszy w regionie świętokrzyskim oddział kardioonkologiczny dla pacjentów, u których w wyniku leczenia przeciwnowotworowego doszło do uszkodzeń układu sercowo - naczyniowego. Są również plany poszerzenia działającego w Starachowicach dziennego oddziału chemioterapii – filii ŚCO.

O epidemiologii zachorowań na nowotwory, perspektywach rozwoju opieki onkologicznej w regionie i najpilniejszych potrzebach w tym zakresie mówiono 31 maja podczas Starachowickiego Dnia Onkologii. Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii mówiąc o rosnącej liczbie zachorowań na nowotwory (ponad 5400 nowych przypadków rocznie w świętokrzyskim) podkreślił, że bardzo ważne jest zapewnienie chorym kompleksowej i ciągłej opieki, bo pacjenci onkologiczni żyją coraz dłużej, 5-letnie przeżycia chorych leczonych w ŚCO sięgają 67 procent. - Samo Świętokrzyskie Centrum Onkologii nie wystarczy, rocznie w naszych poradniach udzielamy ponad 200 tysięcy konsultacji. Nakazem chwili jest tworzenie ośrodków powiatowych – filii, tak jak się to udało w Starachowicach – tłumaczył. Aby system opieki nad chorym onkologicznie działał sprawnie, w każdym powiecie powinny być uruchomione filie Centrum Onkologii, jak zakłada mapa potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa świętokrzyskiego. – W szpitalach powiatowych są znakomici lekarze specjaliści, z którymi gotowi jesteśmy współpracować. Przykład Starachowic pokazuje, że to jest możliwe – dodał.

Wspólnym staraniem dyrektorów obu placówek medycznych od 2013 roku w szpitalu w Starachowicach działa dzienny oddział chemioterapii prowadzony przez specjalistę onkologii klinicznej dr Małgorzatę Majecką – Kotwicę z ŚCO. Wcześniej, w 2010 roku tam utworzono poradnię onkologiczną. Jak informuje dr Kotwica, zapotrzebowanie na opiekę onkologiczną w powiecie starachowickim rośnie. W 2012 roku poradnia onkologiczna udzieliła ponad 800 porad, w 2015 roku już ponad 1700. Na dziennym oddziale chemioterapii udzielono w 2013 roku 341 świadczeń. W ciągu dwóch kolejnych lat liczba udzielonych świadczeń wzrosła ponad pięciokrotnie. Obecnie oddział rozrósł się do 15 łóżek, od 2016 roku funkcjonują przy nim wielodyscyplinarne zespoły terapeutyczne, które kwalifikują pacjentów do terapii onkologicznej w zależności od typu nowotworu i stopnia zaawansowania, prowadzona jest implantacja portów dożylnych do przyjmowania chemioterapii. Lekarz ze starachowickiego oddziału ma dostęp do elektronicznego systemu Clininet ŚCO, co umożliwia wgląd w historię choroby pacjenta, przeprowadzone u niego badania i zabiegi. Na początku 2017 roku planowane jest poszerzenie działalności oddziału dziennego do trybu stacjonarnego. Lekarz ze szpitala w Starachowicach rozpoczął w ŚCO specjalizację z onkologii klinicznej.

Od początku oddział chemioterapii dziennej współpracuje z oddziałem kardiologicznym szpitala w Starachowicach, który specjalizuje się w kardiologii onkologicznej. Jak podkreśla dr Grzegorz Fitas, dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, specjalista kardiologii, leczenie onkologiczne jest toksyczne dla układu sercowo – naczyniowego. Dlatego chorzy, którzy są w trakcie leczenia przeciwnowotworowego, a także pacjenci, którzy zakończyli leczenie są pod opieką kardiologów ze Starachowic. Na ten oddział tygodniowo trafia średnio 1-2 pacjentów onkologicznych. Mają wykonywane wszystkie badania i zabiegi z zakresu kardiologii zachowawczej i inwazyjnej. Wielu z nich pozostaje pod opieką kardiologa do końca życia. Takie specjalistyczne oddziały kardiologiczne dedykowane chorym onkologicznie istnieją tylko w Warszawie i Krakowie.

Aktualności
Udostępnij