-A A +A

Wznawiamy lekcje w szkole profilaktyki onkologicznej ŚCO

Świętokrzyskie Centrum Onkologii po raz czwarty otworzyło swoją szkołę profilaktyki onkologicznej dla nauczycieli z województwa świętokrzyskiego. Jak promować wśród młodzieży zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem radzą pedagogom lekarze, specjaliści promocji zdrowia, psychologowie.

Bezpłatne zajęcia edukacyjne dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbywają się w ŚCO w ramach IV edycji programu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. W pierwszych warsztatach, 19 października, uczestniczyło około 50 nauczycieli z całego województwa. –Już w gimnazjum dzieci sięgają po papierosy i alkohol, w Polsce wzrasta liczba palących dziewcząt, co potem przekłada się na zachorowania na raka płuc i raka piersi w grupie młodych kobiet. Dlatego zależy nam, żeby docierać z prewencją pierwotną nowotworów do jak najmłodszych uczniów i zachęcać ich do zdrowego stylu życia – wyjaśnia Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia ŚCO, koordynator programu.

Tegoroczna edycja jest poświęcona popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży zasad pierwotnej prewencji nowotworów poprzez spotkania edukacyjne ze specjalistami z zakresu prewencji nowotworów i profilaktyki antytytoniowej, włączanie tej tematyki do zajęć szkolnych z różnych przedmiotów, zajęcia praktyczne na temat zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, festyny, rajdy, konkursy, unikanie używek. Nauczyciele otrzymają poradniki metodyczne, prezentacje multimedialne, które pomogą im poprowadzić ciekawie lekcje. Program tej edycji został oparty na nowej wersji Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem przetłumaczonej dla potrzeb nauczycieli z regionu świętokrzyskiego. – Dla nas to bardzo cenne, praktyczne  wiadomości. W zaleceniach do podstawy programowej mówi się o tym, żeby uwrażliwiać dzieci na sposób odżywiania, unikanie nałogów, promować zdrowy styl życia. Tutaj otrzymujemy gotowe materiały – mówi Izabela Konieczna, pedagog szkolny z Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach.

O tym, że o profilaktyce nowotworów trzeba mówić dużo i edukować społeczeństwo mówił nauczycielom  dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, konsultant naukowy Zakładu Epidemiologii i Walki z Rakiem ŚCO: - W Finlandii, gdzie od 55 lat jest prowadzony program profilaktyki raka szyjki macicy, na 250 tys. wysłanych zaproszeń na cytologię, zgłasza się 200 tys. pacjentek. W Polsce cytologię w programie profilaktycznym robi 30 procent uprawnionych do tego badania, 20 procent wykonuje to badanie w prywatnych gabinetach, a 50 procent kobiet w ogóle nie chodzi do ginekologa. W związku z tym w Polsce mamy o 30 procent więcej pacjentek z zaawansowanym rakiem szyjki macicy.

Partnerami programu są: Świętokrzyski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Świętokrzyski Urząd Marszałkowski. Materiały edukacyjne dla nauczycieli będą zamieszczane na stronie internetowej www.onkol.kielce.pl/pl/centrum/dzial-promocji-i-profilaktyki-onkologicznej w zakładce Materiały dla szkół.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii od 2006 roku realizuje program profilaktyki onkologicznej w ramach Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów Złośliwych, a od 2013 r. w ramach projektu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. W edycji 2015/2016 uczestniczyły 282 szkoły z województwa świętokrzyskiego, przeszkolono łącznie 59 739 uczniów, nauczycieli i edukatorów, co stanowiło 68 proc pokrycia populacyjnego, czyli stopnia przeszkolenia uczniów na 10 000 mieszkańców. Był to najwyższy wynik w Polsce.

Aktualności
Udostępnij