-A A +A

Zawsze jest pora na profilaktykę

17 października - w ramach Dnia Walki z Rakiem Piersi  w Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbyła się akcja profilaktyczno – edukacyjna i warsztaty samobadania piersi.

Pracownicy Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO zachęcali osoby odwiedzające Centrum do zdrowego, aktywnego trybu życia oraz do korzystania z profilaktyki – mammografii i cytologii. Panie w wieku 50 – 69 lat otrzymały zaproszenia na profilaktyczną mammografię , a panie w wieku 25 – 59 lat – zaproszenia na profilaktyczną cytologię. Sporo chętnych (w tym również panowie) skorzystało z nauki samobadania piersi na fantomach. – To podstawowe badanie, które pomaga nam we wczesnym wykryciu zmian w piersiach. Każda kobieta od 18 roku życia powinna regularnie co miesiąc badać sobie piersi. Chodzi o to, żeby nauczyć się ich budowy, bo dzięki temu łatwo wyczujemy w nich guzki i zgrubienia, których wcześniej nie było – tłumaczyła Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia.

Były również prowadzone pomiary ciśnienia tętniczego i stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Korzystający z akcji otrzymali materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki onkologicznej.

Film z instruktażem samobadania piersi TUTAJ

Aktualności
Udostępnij