-A A +A

Cyto Maniek ŚCO w Chmielniku, Gnojnie, Szydłowie Rakowie i przy kieleckim markecie OBI

Cyto Maniek czyli cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie w najbliższych dniach stacjonował w Chmielniku, Gnojnie, przy markecie OBI w Kielcach oraz w Szydłowie i Rakowie. Zapraszamy mieszkanki tych miejscowości na bezpłatne badania profilaktyczne: mammografię i cytologię.

Mobilna pracownia diagnostyczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w której mieści się pracownia mammograficzna z bardzo precyzyjnym cyfrowym mammografem oraz gabinet położnej, w najbliższych dniach odwiedzi:

2-3-4 marca – Chmielnik (miejsce stacjonowania - parking przy ośrodku zdrowia, ul. Cicha)

7 marca – Gnojno (przy remizie OSP w Gnojnie )

8 marca – Kielce – (przy markecie OBI, ul. Radomska 8, badania w godz. 10.00-17.00)

9-10 marca – Szydłów (przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej)

11 i 14 marca – Raków (przy remizie OSP).

Bezpłatna mammografia - zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi – jest przeznaczona dla pań w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z programem badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje cytologii podczas jednego badania: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek.

Na badania należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Diagnostyka jest prowadzona w godzinach 10.00-16.00.  Uwaga! Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk.

Jak zapewnia dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, diagnostyka w cytomammobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna. Personel został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega wszystkich zaleceń przeciwepidemicznych, jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji. Po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Pacjentki są umawiane na konkretną godzinę, aby nie musiały czekać w kolejce. - Pandemia koronawirusa nie jest przeszkodą w dostępie do badań profilaktycznych. Świętokrzyskie Centrum Onkologii i nasza mobilna pracownia diagnostyczna przez cały czas są dostępne dla pań, które chcą skorzystać z bezpłatnej mammografii lub cytologii w ramach realizowanych przez ŚCO programów profilaktycznych – przypomina dr Leszek Smorąg.

Badania są wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Profilaktyka raka piersi – subregion północny RPSW.08.02.02 -26-0001/20; Profilaktyka raka szyjki macicy – subregion północny RPSW.08.02.02-26-0002/20). Projekty są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych może skorzystać ponad 18,7 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat (cytologia) i 50 – 69 lat (mammografia). Więcej informacji o projektach:

https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/profilaktyka-raka-piersi-2021-2023

https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/profilaktyka-raka-szyjki-macicy-2021-2023

Aktualności
Udostępnij