-A A +A

Lekcje o prewencji nowotworów ratują życie

Promowanie zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem pomaga nauczycielom prowadzić ciekawie lekcje, uwrażliwia młodzież na problemy chorych onkologicznie, a nawet może uratować życie. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii z udziałem nauczycieli ze szkół z całego województwa świętokrzyskiego 10 czerwca podsumowano III edycję projektu „Szkoły promującej zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”.

W tegorocznej edycji uczestniczyło ponad 200 szkół i blisko 20 tys. dzieci z całego regionu świętokrzyskiego. Korzystając z materiałów edukacyjnych, w które wyposażyli nauczycieli organizatorzy programu, uczniowie poznawali zasady zdrowego stylu życia, prawidłowej diety, uczyli się samobadania i obserwacji własnego organizmu pod kątem wychwycenia wczesnych symptomów nowotworów (między innymi raka piersi, jąder, jelita grubego, czerniaka). Organizowali tygodnie i kiermasze zdrowia połączone z promowaniem zdrowej żywności, aktywnie spędzali czas na przerwach szkolnych (tańczyli zumbę, taniec belgijski), pomagali chorym na nowotwory. – Nasze dzieci stały się bardziej wrażliwe na problemy chorych onkologicznie. 19 dziewczynek z mojej szkoły oddało swoje włosy na peruki dla chorych na raka – dzieliła się swoimi obserwacjami nauczycielka ze szkoły podstawowej w gminie Małogoszcz. Ewa Markiewicz, nauczycielka z liceum ogólnokształcącego w Staszowie oceniła, że otrzymane w ramach projektu ulotki, filmy, prezentacje pomogły w organizowaniu ciekawych zajęć. - Nawet nie musieliśmy zapraszać na lekcje lekarzy. Do tej pory bazuję na tych materiałach. Prosimy o więcej – stwierdziła.

Beata Wójcik, nauczycielka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych we Włoszczowie  podkreśliła, że lekcje o prewencji nowotworów pomagają przełamać strach przed rakiem i uczą otwartości. – A nawet mogą uratować życie. Jeden z naszych uczniów po lekcji na temat samobadania wykrył u siebie zmianę nowotworową. Nie zbagatelizowaliśmy tego, chłopiec zgłosił się do onkologa i dzięki temu udało się go wyleczyć – dodała.

Jak poinformowały Marzena Pyk, zastępca dyrektora ŚCO do spraw pielęgniarstwa i Jadwiga Zapała, specjalista ds. promocji zdrowia w ŚCO – koordynatorki wojewódzkie projektu „Szkoły promującej zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”, z roku na rok liczba uczestników rośnie. Dwa lata temu w projekcie wzięło udział 150 szkół ze Świętokrzyskiego, w ubiegłym roku szkolnym już 234. – Dzięki szkołom mogliśmy dotrzeć z wczesną prewencją nowotworów również do rodziców i do środowisk lokalnych poprzez festyny i happeningi zdrowotne – podkreśliła Jadwiga Zapała.

Organizatorem programu „Szkoły promującej zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” jest Ministerstwo Zdrowia. W świętokrzyskim projekt był koordynowany przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Wojewódzką oraz  powiatowymi Stacjami Sanitarno – Epidemiologicznymi.

 

Aktualności
Udostępnij