-A A +A

Mistrzowie laparoskopii z ŚCO uczyli kolegów z całej Polski

Ginekolodzy z całej Polski uczestniczyli w warsztatach laparoskopii, zorganizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Specjalistyczny kurs (w dniach 24-25.10) z zaawansowanych technik endoskopowych obejmował pełny zakres zabiegów z ginekologii onkologicznej wraz z operacjami oszczędzającymi układ limfatyczny i procedurą oznaczania węzła wartowniczego.

W ŚCO gościło 12 lekarzy z Warszawy, Białegostoku, Wrocławia, Poznania, Szczecina. - To kurs dla zaawansowanych, prowadzimy go dla tych lekarzy, którzy już operują pacjentki onkologiczne z wykorzystaniem technik endoskopowych – wyjaśnia dr Marcin Misiek, kierujący Kliniką Ginekologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i równocześnie kierownik kursu.  

Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy wykonywali zabiegi onkologiczne, między innymi laparoskopowe usunięcie macicy z limfadenektomią, profilaktyczne usunięciu przydatków u pacjentki z mutacją w genie BRCA1/2, a także zabiegi oszczędzające układ limfatyczny z pobraniem węzła wartowniczego dzięki wykorzystaniu fluorescencji – systemu obrazowania, pozwalającego na precyzyjne lokalizowanie i obrazowanie węzłów wartowniczych. – Dążymy do tego, żeby tak operować pacjentki technikami chirurgii małoinwazyjnej, aby można było już dziś je uruchomić, żeby jutro mogły pójść do domu. Próbujemy przekazać, że pacjentka nie musi leżeć siedmiu dni w szpitalu. Czasami wystarczają trzy dni, a zakres zabiegu będzie dokładnie ten sam jak w klasycznej chirurgii otwartej, podobnie jak i możliwości wyleczenia – dodaje dr Marcin Misiek.

Małgorzata Kania  z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie już po raz drugi uczestniczyła w kursie organizowanym przez ŚCO. – Na pewno warto. Kielecka szkoła laparoskopii słynie w naszym ginekologicznym świecie i chcemy czerpać wiedzę od naszych kolegów mistrzów. Mamy możliwość nauczenia się bardzo zaawansowanych technik, na przykład wycięcia węzła wartownika z zastosowaniem fluorescencji. W naszym szpitalu nie mamy możliwości oznaczania w ten sposób węzła wartownika  - wyjaśnia.

Klinika Ginekologii ŚCO jest uznanym w kraju ośrodkiem leczniczo - badawczym. W 2016 r. uzyskała akredytację ESGO (Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej) i tytuł European Training Centre in Gynaecological Oncology. Została przyjęta w struktury Środkowoeuropejskiej Grupy Badawczej ds. Ginekologii Onkologicznej (CEEGOG) i Europejskiej Sieci ds. Badań nad Zindywidualizowanym Leczeniem Nowotworów Trzonu Macicy (ENITEC). Od 2013 roku organizuje kursy laparoskopii ginekologicznej (dla początkujących, średniozaawansowanych i kursy mistrzowskie). Od trzech lat ośrodek prowadzi tylko kursy dla zaawansowanych. Co roku w ŚCO odbywa się 4-6 kursów z zaawansowanych technik endoskopowych. Na potrzeby szkoleń ŚCO zakupiło najnowocześniejszą w Polsce kolumnę laparoskopową z możliwością obrazowania 3D wraz z laserem przystosowanym do pracy laparoskopowej. Jako jedna z niewielu w Polsce Klinika Ginekologii ŚCO wykonuje zabiegi laparoskopowe z wykorzystaniem noża wodnego.

Aktualności
Udostępnij