-A A +A

Miting w Ostrowcu Świętokrzyskim

Profilaktyka i aktywność fizyczna, a także regularne badania – do tego dzisiaj tj. 26 sierpnia w Ostrowcu Świętokrzyskim przekonywali członkowie Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” Oddział Świętokrzyski. Podkreślali też, że rak to nie wyrok i można go w dzisiejszych czasach całkowicie wyleczyć. Janusz Marszycki, Prezes Zarządu Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Gladiator” mówił między innymi, że najistotniejsza jest profilaktyka.

W Stowarzyszeniu w ogóle mówimy o raku, który jest chorobą taką samą jak inne. Cały czas mówi się, że rak to wyrok i już idziemy umierać. A my dziś nie mówimy o umieraniu, ale o tym, że profilaktyka, to najtańszy sposób walki z nowotworami. 

Zbigniew Wojna,  członek Zarządu z Ostrowca Świętokrzyskiego kilkanaście lat temu przeżył  cały proces leczenia nowotworu gruczołu krokowego. Od tamtej pory aktywnie działa w stowarzyszeniu zachęcając do społecznej pracy innych,  szukających pomocy w podobnych przypadkach . Jak mówi, wczesne wykrycie raka prostaty daje szansę całkowitego wyleczenia. 

Panowie, idźcie do urologa. Nawet jeśli boicie się lub nie chcecie badania per rectum, wówczas możecie wykonać USG, a ono nie boli – przekonują Janusz Marszycki i  Zbigniew Wojna, i przypominają, że regularne badanie się pomaga wyleczyć raka prostaty w początkowym stadium. 

Mityng miał charakter pogadankowy, ale nie brakło także aktywności fizycznej oraz nauki udzielania pierwszej pomocy. W spotkaniu udział wzięły także ostrowieckie Amazonki. Wydarzenie finansowo wsparła gmina Ostrowiec Świętokrzyski, a Pan Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński,  dziękując Gladiatorom za organizację Mitingu, osobiście również apelował do mężczyzn,  aby systematycznie poddawali się padaniom profilaktycznym potwierdzając,  iż profilaktyka jest najskuteczniejszą bronią w walce z chorobami nowotworowymi.

 

Aktualności
Udostępnij