-A A +A

Onkopiknik na dobry początek

Sukces I Świętokrzyskiego Onkopikniku dla Kobiet. Świętokrzyskie Centrum Onkologii podpisało umowę o współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl. Wkrótce kolejne wspólne akcje profilaktyczno – edukacyjne.

Pierwszy Świętokrzyski Onkopiknik „Damy dają radę”, który odbył się w sobotę 10 marca w domu kultury „Zameczek” w Kielcach, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Panie chętnie korzystały z badań USG oraz konsultacji, których udzielali specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, zaglądały również do cytobusa ŚCO, gdzie położna wykonywała badania cytologiczne. Badania i wykłady prowadzili specjaliści z ŚCO: dr Marcin Misiek – specjalista ginekologii onkologicznej, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej ŚCO, dr Agnieszka Wrona – Cyranowska – specjalista ginekologii onkologicznej, dr Magdalena Koźmińska – specjalista ginekologii onkologicznej, dr Beata Kozak – Klonowska – genetyk kliniczny, specjalistki radiologii: dr Aneta Duda – Tazbir i dr Izabela Wiek – Smuga. Paweł Grzybek – trener psychoonkologii z ŚCO radził, jak odnaleźć spokój w zderzeniu z chorobą onkologiczną. Paulina Łon, pielęgniarka anestezjologiczna razem ze studentami ratownictwa medycznego UJK uczyła udzielania pierwszej pomocy. Pacjentów konsultowała również specjalistka dermatologii dr Małgorzata Słowik – Rylska z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. W sumie z badań i porad skorzystało ponad 100 pań.

– Cieszymy się z tak dużego zainteresowania. W planach mamy kolejne wydarzenia, bo chcemy uświadomić społeczeństwu jak bardzo potrzebne są regularne badania – powiedział dr Kamil Zalewski, ginekolog onkolog, który koordynował akcję  ze strony Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Podczas pikniku została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Świętokrzyskim Centrum Onkologii a Stowarzyszeniem Niebieski Motyl. – Potrzebujemy sojuszników, bo garstka onkologów nie wygra walki z rakiem. Dlatego takie organizacje pacjentek, jak Niebieski Motyl, które same przeszły walkę z rakiem, są najlepszym świadectwem, że z tą chorobą można wygrać, ale trzeba się badać – powiedział profesor Stanisław Góźdź – dyrektor ŚCO. Podkreślił, że potrzebne budowanie świadomości, że profilaktyka onkologiczna służy zdrowiu, bo pozwala wcześnie wykryć nowotwory i podjąć leczenie. Ważna jest również edukacja i dostęp do rzetelnych informacji na temat możliwości leczenia w ośrodkach onkologicznych zapewniających kompleksowe świadczenia. - Dlatego warto łączyć siły i działać razem – dodał. Rocznie w ŚCO leczonych jest około 150 kobiet z powodu raka jajnika i ponad 600 z powodu raka piersi.

- Partnerstwo ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii powstało po to, żeby stworzyć w województwie świętokrzyskim grupę wsparcia dla kobiet dotkniętych rakiem jajnika i innymi nowotworami ginekologicznymi. Chcemy pokazać, że można walczyć z chorobą i jednocześnie pomagać innym – powiedziała Barbara Górska, wiceprezes Stowarzyszenia Niebieski Motyl. We wrześniu planowana jest kolejna wspólna akcja badań profilaktycznych.

Na zakończenie pikniku zaprezentowali się artyści Domu Kultury „Zameczek” oraz niesłyszący aktorzy Teatru Plastycznego SEN, działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Organizatorami Onkopikiniku byli: Stowarzyszenie Niebieski Motyl, Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Dom Kultury „Zameczek”.

Aktualności
Udostępnij