-A A +A

Ruszyła profilaktyka raka płuca! Zapraszamy na bezpłatne badania

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza na bezpłatne badania i konsultacje w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca. Z bezpłatnego badania przesiewowego - niskodawkowej tomografii komputerowej płuc oraz konsultacji lekarskiej i poradnictwa antytytoniowego mogą skorzystać osoby palące papierosy. W pierwszym tygodniu funkcjonowania programu zbadało się już 50 osób.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczęło realizację projektu „Profilaktyka nowotworów płuc” w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca. - To pierwszy w Polsce program, którego celem jest zmniejszenie umieralności z powodu raka płuca – mówi profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. - Dotyczy zarówno podnoszenia świadomości pacjentów poprzez edukację i poradnictwo, jak i samych badań. Niskodawkowa tomografia komputerowa płuc pozwoli wykryć wczesne postaci raka płuca oraz szereg patologii występujących w śródpiersiu.

 Nie tylko tomografia płuc

Osoba, która zgłosi się do programu, będzie przez trzy lata objęta diagnostyką i wsparciem w zakresie edukacji i pomocy w rzucaniu palenia. - W tym czasie trzykrotnie będzie miała wykonane badanie płuc przy pomocy niskodawkowej tomografii komputerowej, poszerzone o konsultację radiologa i torakochirurga lub pulmonologa, od których uzyska informację o swoim stanie zdrowia. Jeśli u pacjenta zostanie wykryty rak płuca, zostanie on wcześnie objęty leczeniem – mówi prof. Paweł Rybojad, specjalista torakochirurgii, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej ŚCO.

Program jest absolutną nowością. - Do tej pory w Polsce nie było badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka płuca. Zwykłe prześwietlenie płuc nie uwidaczniało dobrze zmian. Wreszcie mamy realny program profilaktyki, ponieważ niskodawkowa tomografia komputerowa jest badaniem, które pozwala na wczesne wykrycie raka płuca.

Jak podkreśla torakochirurg, czas ma w leczeniu raka płuca decydujące znaczenie. – Rak płuca nie boli, nie daje swoistych objawów we wczesnym stadium. Jest nowotworem o wysokiej śmiertelności, ponieważ chorzy późno dowiadują się o chorobie. Dlatego warto skorzystać z tego badania, bo ono może ocalić nam życie – dodaje.

Rak płuca jest uznawany na świecie za głównego zabójcę zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W 2017 r. w Polsce na ten nowotwór zapadło ponad 13,5 tys. mężczyzn i blisko 7,8 tys. kobiet. Walkę z nim przegrało prawie 15,5 tys. mężczyzn i ponad 7,5 tys. kobiet. W województwie świętokrzyskim na raka płuca zachorowało w 2017 r. 482 mężczyzn i 238 kobiet. Zmarło z powodu tego nowotworu 492 mężczyzn i 190 kobiet.

Kto może skorzystać z badań, konsultacji i porad

Program bezpłatnych badań, konsultacji lekarskich i poradnictwa antynikotynowego adresowany jest do:

  • osób w wieku 55 – 74 lat palących papierosy obecnie lub w przeszłości
  • osób w wieku 50 – 74 lat palących papierosy obecnie lub w przeszłości, u których występują dodatkowe czynniki ryzyka, np.:

nowotwory w rodzinie, istniejąca choroba płuc (przewlekła obturacyjna choroba płuc lub włóknienie płuc), przebyty nowotwór złośliwy płuc związany przyczynowo z paleniem tytoniu,

narażenie zawodowe na: krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny z silnika diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadzę, radon,

praca w zawodach: górnik, metalurg, pracownik budowy, spawacz, blacharz, kamieniarz, maszynista kolejowy, pracownik drogowy, pracownik zajezdni autobusowych, stacji benzynowych, parkingów, kierowca zawodowy, mechanik pojazdów samochodowych, operator sprzętu ciężkiego, strażak, kominiarz, stolarz, lub inna praca w szkodliwych warunkach.

Program jest przeznaczony dla mieszkańców województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Szczegółowe informacje i rejestracja na badania pod nr telefonu: 885 77 99 88 oraz na stronie www.profilaktykarakapluca.pl

W pierwszym tygodniu funkcjonowania programu na bezpłatne badania zgłosiło się blisko 50 osób. Projektem zainteresowani są pracodawcy, którzy wcześniej współpracowali z ŚCO w ramach realizowanych przez Centrum programów profilaktycznych.

Aktualności
Udostępnij