-A A +A

Rycerska zachęta do profilaktyki

Wspaniałym wynikiem zakończyła się wspólna akcja Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Zakonu Rycerzy Kolumba z Suchedniowa. Z profilaktycznych badań mammograficznych i cytologicznych skorzystało ponad 100 mieszkanek tej miejscowości.

Już po raz czwarty Rycerze Kolumba – stowarzyszenie mężczyzn działające przy parafii Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie włączyło się w działania profilaktyczne Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W niedzielę 4 listopada rycerscy panowie dyżurowali przed kościołami parafialnymi w Suchedniowie i Ostojowie wręczając paniom zaproszenia na profilaktyczne badania mammograficzne i cytologiczne, które były realizowane w cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Ze specjalną zachętą do profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy wystąpili również w niedzielne popołudnie podczas festynu charytatywnego w hali sportowej. Dla wszystkich mieszkanek Suchedniowa, które skorzystały z bezpłatnych badań mammograficznych lub cytologicznych, przygotowali w prezencie praktyczne deseczki pod ciasto.

Akcja przyniosła dobre efekty. W cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, który stacjonował w Suchedniowie w dniach 5 i 6 listopada, wykonano w sumie 156 badań, w tym 59 cytologii i 97 mammografii. – Bardzo się cieszymy z dużej frekwencji. Mamy nadzieję, że stopniowo uda się nam przekonać do badań także te panie, które do tej pory jeszcze nie korzystały z profilaktyki. Bo lepiej badać się regularnie, niż udawać, że lepiej nie wiedzieć, a potem rozpaczać   – dodaje Szymon Lech – Rycerz Kolumba z Suchedniowa.

Relacja telewizyjna tutaj

Aktualności
Udostępnij