Badania kliniczne: nauka, która ratuje życie – pod tym hasłem w Świętokrzyskim Centrum Onkologii obchodzono 23 maja 2025 r. Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych.
W wydarzeniu uczestniczyli badacze, koordynatorzy badań, przedstawiciele władz województwa, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz pacjenci. Podczas spotkania zaprezentowano działalność Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (OnkoCWBK), które od 2023 r. działa w ramach ŚCO z dofinansowaniem Agencji Badań Medycznych. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z informacjami dotyczącymi badań klinicznych – ich znaczeniem, przebiegiem oraz wpływem na rozwój nowoczesnych terapii i poprawę jakości leczenia pacjentów onkologicznych. Centralnym punktem wydarzenia był panel dyskusyjny z udziałem badaczy klinicznych reprezentujących różne dziedziny medycyny. W dyskusji wzięli udział:
• Dr hab. n. med. Jolanta Smok-Kalwat (onkologia kliniczna)
• Dr n. med. Paweł Steckiewicz (hematologia)
• Dr Marcin Misiek (ginekologia onkologiczna)
• Prof. Dr hab. n. med. Aldona Kowalska (endokrynologia)
• Dr n. med. Barbara Sosnowska- Pasiarska (kardioonkologia)
Eksperci dzielili się swoimi doświadczeniami, wyzwaniami i obserwacjami dotyczącymi prowadzenia badań klinicznych oraz roli pacjenta w tym procesie.
Jak powiedział podczas spotkania prof. dr hab. n. med. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, motorem bardzo dynamicznego rozwoju medycyny i onkologii są badania prowadzone w laboratoriach, z wykorzystaniem genetyki i biologii molekularnej, przekładające się bezpośrednio na terapię. - Aby udostępnić naszym pacjentom sposobność korzystania z najnowszych możliwości terapeutycznych, jakie są dostępne na świecie, otworzyliśmy ścieżkę w postaci badań klinicznych. To wymaga od nas ogromnej staranności, przestrzegania reżimu formalnego i terapeutycznego, ale na tym zyskują przede wszystkim pacjenci, ponieważ mają w Kielcach dostęp do najnowszych leków – dodał.
W ciągu półtora roku działalności OnkoCWBK w ŚCO trzykrotnie zwiększyła się liczba prowadzonych badań klinicznych oraz liczba pacjentów korzystających z innowacyjnych terapii.
- Badania kliniczne służą przede wszystkim pacjentowi. Dzięki nim pacjent ma całkowicie za darmo dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Jest też edukowany na temat możliwości nowoczesnego leczenia – mówiła Marta Krzysiek, kierownik Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Kolejną korzyścią dla uczestnika badań klinicznych jest priorytetowy dostęp do szerokiego spektrum diagnostyki (laboratoryjnej, obrazowej, genetycznej), dzięki czemu dopasowane indywidualnie leczenie może być szybciej wdrożone. – Zachęcamy pacjentów do pytania swoich lekarzy o możliwość uczestniczenia w badaniach klinicznych. Badania kliniczne na dziś to jedna z metod nowoczesnego leczenia – tłumaczyła.
Dr n. med. Barbara Sosnowska-Pasiarska, kardiolog, kierownik Zakładu Onkokardiologii ŚCO, badacz prowadzący badanie kliniczne z lekiem, potencjalnie dającym ochronę serca przed uszkodzeniem w trakcie terapii raka piersi, podkreślała, że pacjenci uczestniczący w badaniu klinicznym są otoczeni wszechstronną opieką. - Badacz koncentruje się całkowicie na pacjencie. Bardzo szczegółowo analizuje jego przeszłość kliniczną, wywiad medyczny, aby, wprowadzając pacjenta do badania, mieć bardzo dokładny obraz jego zdrowia. Pacjent ma wykonanych szereg badań, udzielone wsparcie psychologiczne i bardzo dobry kontakt z lekarzem. Niektórzy wręcz mówią, że to prywatna opieka medyczna, ponieważ pacjent może być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem, po to, żeby badanie kliniczne zostało przeprowadzone bezpiecznie, według protokołu badania. I co ważne, badania kliniczne są dostępne nie tylko dla pacjentów, którzy wyczerpali już wszystkie możliwości leczenia.
Zalety korzystania z badania klinicznego obserwowała na przykładzie dwóch osób ze swojej rodziny Bożena Sadowska, amazonka ze Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki”: - Te badania są naprawdę bardzo cenne dla pacjentów, ponieważ mogą oni korzystać z nowoczesnych leków, które nie są dostępne standardowo. Pacjent jest bardzo dokładnie monitorowany, czuje się zaopiekowany, z każdym niepokojem może zadzwonić do swojego lekarza. Rezultaty badań są widoczne. To, że jestem ważny dla lekarza, że skuteczny lek jest dostępny, jest bezcenne dla pacjenta – mówiła.
Obecnie OnkoCWBK ŚCO prowadzi 61 badań klinicznych we wszystkich wskazaniach, we wszystkich fazach wspierając około 60 badaczy. W nowoczesnych terapiach uczestniczy ponad 200 pacjentów. Główne obszary, w których się specjalizuje to: ginekologia onkologiczna, hematologia, endokrynologia, otolaryngologia, rak płuca, czerniak, uroonkologia i onkologia kliniczna. Badacze z ŚCO wspierani przez OnkoCWBK realizują prestiżowe, międzynarodowe badania, jak np. „Międzynarodowe, prospektywne, otwarte, wieloośrodkowe, randomizowane, nieporównawcze badanie fazy II, dotyczące stosowania lutetu (177 LU) wipiwotydu-tetraksetanu (AAA617) w skojarzeniu z inhibitorami szlaku receptora androgenowego u pacjentów z PSMA PET- dodatnim rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację”. ŚCO zostało zakwalifikowany do tego badania spełniając bardzo wymagające kryteria określone przez sponsora i jako jedyny ośrodek w Polsce powadzi otwartą rekrutację pacjentów. Dzięki temu badaniu pacjenci z PSMA PET – dodatnim rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację otrzymają na wcześniejszym etapie choroby innowacyjne leczenie, wydłużające okres remisji choroby i poprawiające jakość ich życia.
Więcej o badaniach klinicznych, kryteriach włączania pacjentów na stronie OnkoCWBK ŚCO Aktywne badania
Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych został sfinansowany ze środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Aktualności