-A A +A

Cyto Maniek czyli cytomammobus ŚCO – zaprasza na bezpłatne badania w Nowinach, Masłowie i Chęcinach

Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w najbliższych dniach przyjedzie Nowin, Masłowa i Chęcin. Zapraszamy mieszkanki tych miejscowości na bezpłatną mammografię i cytologię w mobilnej pracowni diagnostycznej ŚCO.

W październiku, miesiącu tradycyjnie poświęconym profilaktyce onkologicznej,  zapraszamy na bezpłatne badania. Cyto Maniek czyli cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie dyżurował w:

19-20 października – w Nowinach, parking naprzeciwko Przychodni Nowiny, ul. Białe Zagłębie 32

21-22 października – w Masłowie, przy Urzędzie Gminy,

25-26 października – w Chęcinach, przy Zakładzie Opieki Zdrowotnej, Osiedle Północ 10.

W cytomammobusie będą dostępne:

  • Bezpłatna mammografia - zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi – przeznaczona dla pań w wieku 50 – 69 lat.
  • Bezpłatna cytologia - na zasadach Programu profilaktyki raka szyjki macicy – przeznaczona dla pań w wieku 25-59 lat. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa badania cytologiczne podczas jednej wizyty: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym.

Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Badania są wykonywane w godzinach 10.00-16.00.  Uwaga! Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

Jak zapewnia dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, diagnostyka w cytomammobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna. Personel cytomammobusa został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega zaleceń przeciwepidemicznych, jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji, po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Pacjentki są umawiane na konkretną godzinę, aby nie czekały w kolejce.

To warto wiedzieć

Każda kobieta w wieku pomiędzy 50 a 69 rokiem życia powinna regularnie co 2 lata wykonywać bezpłatną mammografię w ramach Programu profilaktyki raka piersi. Mammografia (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsze badanie przesiewowe, które pozwala wykryć guzki/zmiany wielkości 3 mm. Badania wykonują doświadczeni pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, przy pomocy najnowszej generacji mammografu cyfrowego o wysokiej czułości. Na profilaktyczną mammografię nie jest wymagane skierowanie. Tylko regularne badania dają szansę na wczesne wykrycie zmian i podjęcie leczenia. Systematycznie wykonywana mammografia daje kobiecie pewność, że ma zdrowe piersi.

Każda kobieta w wieku pomiędzy 25 a 59 rokiem życia powinna regularnie co 3 lata wykonywać bezpłatną cytologię w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy. Cytologia to najskuteczniejsze badanie przesiewowe, które polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i umożliwia wykrycie stanu przednowotworowego.  Świętokrzyskie Centrum Onkologii wykonuje dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek. Na profilaktyczną cytologię nie jest wymagane skierowanie. Systematycznie wykonywana cytologia daje kobiecie pewność, że nie zachoruje na raka szyjki macicy.

W przypadku wykrycia zmiany Świętokrzyskie Centrum Onkologii obejmuje pacjentki pogłębioną diagnostyką, kompleksowym leczeniem i rehabilitacją zgodnie z najnowocześniejszymi standardami.

Badania są wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Profilaktyka raka piersi – subregion północny RPSW.08.02.02 -26-0001/20; Profilaktyka raka szyjki macicy – subregion północny RPSW.08.02.02-26-0002/20). Projekty są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych może skorzystać ponad 18,7 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat (cytologia) i 50 – 69 lat (mammografia). Więcej informacji o projektach:

https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-polnocny

https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-polnocny-0

Aktualności
Udostępnij