-A A +A

Mieszkańców Kluczewska uczyliśmy profilaktyki nowotworów

Pod hasłem „Zdrowie masz tylko jedno” świętowali Światowy Dzień Zdrowia mieszkańcy gminy Kluczewsko. Na zaproszenie władz gminy specjalne spotkania edukacyjne z zakresu profilaktyki onkologicznej poprowadzili przedstawiciele Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Panie badały się w cytobusie ŚCO.

- Zdrowie mamy tylko jedno, dlatego warto o nie dbać, korzystać z badań profilaktycznych. Wiele zależy od nas samych – podkreślił Rafał Pałka, wójt gminy Kluczewsko witając licznie przybyłych mieszkańców.

Widać było, że sprawy zdrowia mieszkańców są ważne dla władz gminy, bo impreza była przygotowana z ogromnym rozmachem i każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Była debata o profilaktyce chorób układu krążenia i nowotworów, a także pokazy udzielania pierwszej pomocy, nauka samoobrony, porady dotyczące urody i zdrowego żywienia. Uczniowie miejscowej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i taneczne.

W dwóch blokach tematycznych poświęconych profilaktyce raka piersi i profilaktyce raka szyjki macicy zapoznaliśmy mieszkańców gminy z czynnikami ryzyka zachorowania na te nowotwory, mówiliśmy również o możliwościach i zaletach badań profilaktycznych, przekazaliśmy materiały informacyjno edukacyjne. Uczestniczki spotkań popisywały się kreatywnością w konkursach na najciekawsze hasła zachęcające panie do badań profilaktycznych. Podczas imprezy panie mogły zbadać się w cytobusie – mobilnym gabinecie położnej ŚCO. Z bezpłatnej cytologii skorzystało 16 pań. Wygrały nie tylko zdrowie, ale również prezenty, bo każda otrzymała od ŚCO zestaw upominków przypominających o profilaktyce. Cenne nagrody dla mieszkanek gminy, które wykonały badanie cytologiczne w cytobusie  ufundował również samorząd Kluczewska.

Dla pacjenta
Polski
Udostępnij