-A A +A

Otwarte rodzinne spotkanie edukacyjne w Skarżysku Kościelnym

W dniu 23.10.2019 r. Stowarzyszenie Mężczyzn   z Chorobami Prostaty Gladiator  Odział Świętokrzyski   zorganizowało rodzinne spotkanie edukacyjne nt. „Genetyka onkologiczna- mity i prawdy. Grupy ryzyka wg genotypu człowieka” oraz „Znaczenie prawidłowej diety i zdrowego trybu życia w profilaktyce chorób prostaty oraz chorób układu moczowo- płciowego. Rak prostaty-profilaktyka chorób prostaty obowiązkiem świadomego mężczyzny”.

W Świetlicy Środowiskowej ul. Kolonie 7, Skarżysko-Kościelne zebrało się blisko 60  osób,  nie tylko członków i sympatyków  Stowarzyszenia Gladiator   z terenu Skarżysko-Kościelne , ale również osób które postanowiły skorzystać z zaproszenia organizatorów i otwartej formuły  spotkania z terenu Starachowic, Skarżyska Kamienna,  chętnych do wysłuchania prezentacji i wykładów o tematyce związanej z urologią i chorobami nowotworowymi układu moczowo- płciowego, przygotowanych na tę okoliczność.

Spotkanie otworzył Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator Pan Janusz Marszycki, który zapoznał zebranych z tematyką spotkania. Pan Janusz Marszycki poinformował zebranych o udanym przedsięwzięciu zorganizowanym w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Urologii w Kielcach, w dniu 21.09.br , w którym uczestniczyło 100 osób oraz o spotkaniu w dniu 06.10.br w Ostrowcu, gdzie z kolei wykładowcami byli wybitni specjaliści urologii w osobach Panów:  Prof. Romana Sosnowskiego – urolog FEBU, Centrum Onkologii w Warszawie, Prof. Andrzeja Zdzisława Borówki - Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku, Prof. Jakuba Dobrucha, urolog FEBU, Kierownik Kliniki Urologii CMKP w Warszawie, w którym uczestniczyło  60 osób.

Pan Janusz Marszycki zaakcentował fakt udanego przeprowadzenia przez Oddział Świętokrzyski Stowarzyszenia Gladiator we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, badań przesiewowych pod kontem gruczołu krokowego dla 30 mężczyzn, którzy zadeklarowali wolę takiego badania po raz pierwszy. Badania , które przeprowadzono w trakcie przedsięwzięcia organizowanego przez Oddział Świętokrzyski Stowarzyszenia Gladiator w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii w Kielcach, w dniu 21.09.2019 r były bardzo dokładne ( PSA, USG i per rectum ) i pozwoliły w dwóch przypadkach wykryć pewne nieprawidłowości kwalifikujące się do powtórnego badania w celu ustalenia linii leczenia.

W dalszej części spotkania prelegenci przedstawili prezentacje poszczególnych tematów. Bardzo duże zainteresowanie wywołała prezentacja Pani Dr Beaty Kozak- Klonowskiej nt. „Genetyka onkologiczna- mity i prawdy. Grupy ryzyka wg genotypu człowieka”, po której wiele osób miało pytania dotyczące jak i kiedy można się zbadać pod względem grupy ryzyka wg genotypu człowieka.

Z wielu zadawanych pytań wyłoniło się po raz kolejny również przesłanie, iż  najtańsza i  najskuteczniejsza  metoda leczenia  chorób układu moczowa- płciowego, to profilaktyka, czyli wczesne badania profilaktyczne u specjalisty urologa, później również genetyka.

Takie zachowanie wśród społeczeństwa gwarantuje wczesne wykrycie ewentualnej choroby nowotworowej układu moczowo- płciowego, a to sklei gwarantuje  100 % wyleczalności.

Po oficjalnym  zakończeniu programu spotkania wszyscy uczestnicy skorzystali ze zdrowego cateringu przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich Kierzanki. W trakcie cateringu prowadzone były indywidualne rozmowy uczestników  z wykładowcami.

 

Red. tekstu: Janusz Marszycki

Dla pacjenta
Udostępnij