-A A +A

Otwarte rodzinne spotkaniu edukacyjnym nt. „Najczęściej występujące choroby nowotworowe- profilaktyka, metody leczenia”

W dniu 08.10.2019 r Stowarzyszenie Mężczyzn   z Chorobami Prostaty Gladiator  Odział Świętokrzyski  oraz Stowarzyszenie Mężczyzn   z Chorobami Prostaty Gladiator  Odział Warszawski zorganizowali rodzinne spotkaniu edukacyjnym  nt. „Najczęściej występujące choroby nowotworowe- profilaktyka, metody leczenia”.

W Auli Zespołu Szkół nr 3 THM w Ostrowcu Świętokrzyskim zebrało się ponad 80 osób nie tylko członków i sympatyków  Stowarzyszenia Gladiator z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego  , ale również osób które postanowiły skorzystać z zaproszenia organizatorów i otwartej formuły  spotkania z terenu Starachowic, Skarżyska, a nawet Lipska woj. mazowieckie, chętnych do wysłuchania prezentacji i wykładów o tematyce związanej z urologią i chorobami nowotworowymi układu moczowo- płciowego, przygotowanych przez wybitnych specjalistów. Warto podkreślić zaangażowanie lokalnych władz  w organizację spotkania i objęcie  patronatem przez - Prezydenta Miasta Ostrowiec Świętokrzyski  Pana Jarosława Górczyńskiego i  Starostę Powiatu Ostrowieckiego- Panią Marzenę Dębniak.

Spotkanie otworzyli dwaj Panowie Prezesi. Pan Tadeusz Włodarczyk Prezes Stowarzyszenia Gladiator Oddziału w Warszawie oraz Pan Janusz Marszycki Prezes Oddziału Świętokrzyskiego w Kiecach, którzy sprawili miła niespodziankę przedstawicielom lokalnych władz. Panowie Prezesi wręczyli wyróżnienia za dotychczasową pomoc i współpracę władz ze Stowarzyszeniem Gladiator . Pan Prezydent Jarosław Górczyński został wyróżniony Statuetkę Laur Gladiatora, a Pani Starosta Marzena Dębniak otrzymała dyplom uznania.

Następnie przystąpiono do realizacji bogatego i szalenia interesującego  programu wykładów i prezentacji, które przedstawili poszczególni referenci.

Wprowadzenie nt.  Rak gruczołu krokowego, współczesne wyzwania medyczne wygłosił Pan  Prof. Roman Sosnowski – urolog FEBU, Centrum Onkologii w Warszawie.

Następnie na temat „Rak pęcherza moczowego: spojrzenie urologa” bardzo zajmująco i ze wspaniałym dla siebie, i słuchaczy zaangażowaniem opowiedział Pan Prof. Andrzej Zdzisław Borówka - Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku. W swoim uroczym i kameralnym stylu o „Raku nerki: co robić, aby się przed nim uchronić bądź się go pozbyć” opowiedział Pan Prof. Jakub Dobruch, urolog FEBU, Kierownik Kliniki Urologii CMKP w Warszawie.

Ostatnim tematem wykładów była „Osteoporoza. Co każdy powinien wiedzieć, aby zachować zdrowe kości”. Tą prezentację przedstawiła Dr n. med. Edyta Radomska  Artimed Kielce.

Podsumowania spotkania i wyeksponowania najważniejszych wniosków we wspaniałym stylu dokonał Pan Prof. Andrzej Zdzisław Borówka wraz z asystentami.

W trakcie podsumowania Pan Profesor zaakcentował fakt udanego przeprowadzenia przez Oddział Świętokrzyski Stowarzyszenia Gladiator we współpracy  ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach badań przesiewowych pod kontem gruczołu krokowego dla 30 mężczyzn, którzy zadeklarowali wole takiego badania po raz pierwszy. Badania , które przeprowadzono w trakcie przedsięwzięcia organizowanego przez Oddział Świętokrzyski Stowarzyszenia Gladiator w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii w Kielcach,

w dniu 21.09.2019 r były bardzo dokładne ( PSA, USG i per rectum ) i pozwoliły w dwóch przypadkach wykryć pewne nieprawidłowości kwalifikujące się do powtórnego badania w celu ustalenia linii leczenia.

Pan Profesor Andrzej Borówka zwrócił również uwagę na wagę i wzrost znaczenia operacji wykonywanych robotycznie w onkologicznych przypadkach urologicznych i roli Stowarzyszenia Gladiator  w walce o refundację operacji przeprowadzanych tą metodą.

Z wielu pytań zadawanych specjalistom wyłoniło się również przesłanie płynące z owocnego i wzbudzającego duże zainteresowanie wśród słuchaczy spotkania …

Najtańsza i  najskuteczniejsza  metoda leczenia chorób układu moczowa - płciowego, to profilaktyka, czyli wczesne badania profilaktyczne u specjalisty urologa.

Takie zachowanie wśród społeczeństwa gwarantuje wczesne wykrycie ewentualnej choroby nowotworowej układu moczowo- płciowego, a to sklei gwarantuje 100 % wyleczalności.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniami skierowanymi do Prezesów i wykładowców w imieniu Prezydenta Miasta Ostrowiec Świętokrzyski  Pana Jarosława Górczyńskiego i  Starostę Powiatu Ostrowieckiego - Panią Marzenę Dębniak, przekazanymi przez Pana Stanisława Choinkę, radnego Rady Miasta Ostrowiec Świętokrzyski.

Po oficjalnym  zakończeniu programu spotkania w trakcie czasu przewidzianego na zdrowy catering prowadzono  jeszcze przez dłuższy czas indywidualne rozmowy uczestników z wykładowcami i specjalistami.

Red. tekstu: Janusz Marszycki

Dla pacjenta
Udostępnij