-A A +A

W Busku zapraszaliśmy liderów lokalnych do profilaktyki raka piersi

Z liderami społeczności lokalnych, przedstawicielami samorządu terytorialnego, placówek ochrony zdrowia oraz parafii spotkaliśmy się 19 czerwca w Samorządowym Centrum Kultury w Busku – Zdroju. Pacjentka, która stoczyła walkę z rakiem piersi dała poruszające świadectwo.

Podczas seminarium edukacyjnego przedstawiliśmy założenia projektu „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno – informacyjne na terenie Subregionu Południowego”. – Garstka onkologów nie wygra walki z rakiem. Potrzebujemy wsparcia odpowiedzialnych samorządów, zakładów podstawowej opieki zdrowotnej i zrozumienia środowiska lokalnego. Dlatego kierujemy do Was naszą propozycję – powiedział profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Gości przywitała również dr Małgorzata Biskup z ŚCO, kierownik projektu. Mariusz Klimczyk, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju, który jest partnerem ŚCO w tym projekcie, podkreślił, że prowadzone wspólnie z ŚCO działania będą polegały na aktywizowaniu mieszkańców Subregionu Południowego i zachęceniu ich do zdrowego stylu życia oraz wykonywania badań profilaktycznych. Lokalni liderzy wysłuchali wykładów i prezentacji dotyczących profilaktyki i epidemiologii raka piersi. Panie z Klubów Seniora i kół gospodyń wiejskich aktywnie brały udział w dyskusji, zadawały pytania dotyczące mammografii. Pacjentka, która stoczyła walkę z rakiem piersi dała poruszające świadectwo opowiadając o zachorowaniach na nowotwory w swojej najbliższej rodzinie. – Dlatego z tego miejsca apeluję: badajcie się profilaktycznie, róbcie mammografię, bo te badania naprawdę mogą uratować życie – podkreślała.

Każdy z uczestników otrzymał materiały edukacyjne. – Z całego serca popieramy tę inicjatywę, ponieważ choroby nowotworowe stały się już problemem społecznym. Dlatego warto podejmować działania u podstaw, budujące odpowiedzialną postawę wobec swojego zdrowia – powiedział nam Henryk Radosz, wiceburmistrz Buska – Zdroju.

Dla pacjenta
Polski
Udostępnij