-A A +A

Zadzwoń, przywieziemy Cię na badanie

W sobotę do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii dotarły panie z Buska – Zdroju, które skorzystały z darmowego dowozu na mammografię i cytologię.  –  Wystarczy skrzyknąć koleżanki i zadzwonić po bezpłatny transport do Centrum Onkologii – powiedziały uczestniczki wycieczki po profilaktykę.

- Robimy wszystko , żeby przekonać panie, że warto wykonywać profilaktyczną  mammografię i cytologię, bo zgłaszalność na te badania jest bardzo niska. Takie  zaniedbanie swojego zdrowia przekłada się na późne wykrywanie nowotworów w zaawansowanym stadium  – mówi profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Jak wynika z danych świętokrzyskiego oddziału NFZ, w pierwszym półroczu 2017 roku mammografię w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi wykonało tylko około 38 proc. uprawnionych do tego mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Cytologię w programie profilaktyki raka szyjki macicy – tylko nieco ponad 20 procent uprawnionych. Z ankiet przeprowadzonych wśród pacjentek wynika, że kobiety nie badają się bo: „lepiej nie wiedzieć”, „jeszcze mi coś znajdą”, „trudno dotrzeć na badanie”, „nie mam czasu na czekanie w kolejkach”, „wstydzę się”.

Maximum dostępności, zero wymówek

- Nie ma co odwlekać. Wystarczy skrzyknąć koleżanki, albo sąsiadki i zadzwonić po bezpłatny transport do Centrum Onkologii. Jesteśmy żywym dowodem, że to możliwe – mówią panie  Agnieszka i Anna, uczestniczki drugiej grupy, która przyjechała do ŚCO w sobotę (29 lipca) z Buska – Zdroju. - W ciągu godziny załatwiłyśmy mammografię i cytologię i jeszcze dostałyśmy fajne prezenty. Świetna inicjatywa, powiemy znajomym, żeby skorzystały.

Dowieziemy, zbadamy, nauczymy, jak zdrowo żyć

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jako pierwszy szpital w Polsce zaoferował bezpłatny dowóz na badania w ramach profilaktyki raka piersi i profilaktyki raka szyjki macicy. Mogą z niego korzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego  będące w wieku 25 – 59 lat (profilaktyka raka szyjki macicy) oraz 50 -59 lat (profilaktyka raka piersi). Bezpłatny dowóz do ŚCO i z powrotem do miejsca zamieszkania jest jednym z udogodnień znoszących bariery w dostępie do badań profilaktycznych. Wystarczy, że zbierze się grupa minimum 5 osób i zadzwoni na dedykowane projektom infolinie: 607 77 88 88 (mammografia) lub 609 99 00 33 (cytologia). Oprócz tego panie mogą na czas badania zamówić bezpłatną opiekę dla osoby niesamodzielnej (np. dziecka lub osoby z niepełnosprawnościami). Po badaniach pacjentki otrzymują praktyczne kobiece upominki przypominające o profilaktyce. Ułatwienia w dostępie do badań profilaktycznych są realizowane w ramach prowadzonych przez ŚCO projektów „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi w regionie” i „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie”, dofinansowanych z Funduszy Europejskich. W ramach tych projektów prowadzone są również spotkania edukacyjne w gminach, połączone z nauką czujności onkologicznej, zdrowego stylu życia, obserwacji swojego organizmu i samobadania piersi. Bezpłatne spotkania są przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Projekty będą realizowane do połowy 2019 roku.

Dla pacjenta
Udostępnij