-A A +A

Z liderami społeczności lokalnych w Skarżysku rozmawialiśmy o profilaktyce raka piersi

20 czerwca w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej przedstawiliśmy liderom społeczności lokalnych założenia projektu „Żyj zdrowo – wsparcie profilaktyki raka piersi poprzez działania edukacyjno – informacyjne na terenie Subregionu Północnego”.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów, między innymi przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Skarżysku – Kamiennej, Urzędu Miasta w Ostrowcu Św., Urzędu Gminy w Mircu, Bielinach, Starostwa Powiatowego w Starachowicach, organizacji pozarządowych, środowiska pacjentów, amazonki. Uczestników spotkania przywitał doktor Mateusz Korzeniewski, dyrektor Obwodu Lecznictwa Kolejowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku – Kamiennej, który jest partnerem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w realizowaniu tego projektu. – Razem podejmujemy działania, aby zatrzymać epidemię chorób nowotworowych i zachęcić mieszkańców tego subregionu do dbania o swoje zdrowie. Chcemy dotrzeć do każdej gminy, będziemy zapraszać na spotkania edukacyjne kobiety i mężczyzn, pomagać w dotarciu na badania, aby każdy mógł skorzystać z profilaktyki – powiedział. Magdalena Górska i Izabela Opalińska z ŚCO przedstawiły założenia projektu, podkreślając, że posiada on szereg udogodnień, aby ułatwić pacjentkom skorzystanie z badań profilaktycznych. – Oferujemy paniom bezpłatny dowóz na badanie i powrót do miejsca zamieszkania, zrefundowanie kosztów opieki nad osobą niesamodzielną, np. dzieckiem lub osobą niepełnosprawną, w czasie, gdy będziecie na badaniach. Wystarczy zgłosić do nas takie potrzeby – wyjaśniały.

Dr hab. Bożena Zboina w bardzo ciekawej prezentacji opowiedziała, jak powstaje rak piersi, co możemy zrobić same, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania. Demonstrowała również, jak prawidłowo przeprowadzać u siebie samobadanie piersi. Po wykładzie wszyscy chętni mogli poćwiczyć samobadanie na fantomach.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki nowotworów.

Dla pacjenta
Polski
Udostępnij